back to top
15 C
Пловдив
8 ноември, 2024

Данък върху често летящите може да донесе на Европа €64 милиарда годишно

Облагането с данък на често пътуващите би намалило въглеродните емисии и би осигурило средства за устойчива инфраструктура.

Въвеждането на данък за хората, които често пътуват със самолет в Европа, може да доведе до забавяне на глобалното затопляне и да генерира впечатляващите 64 милиарда евро годишно, според нов доклад на New Economics Foundation (NEF) и партньорски организации. Инициативата има потенциал да намали въглеродните емисии от авиацията с 21%, като същевременно повечето пътници няма да бъдат засегнати финансово.

Системата предвижда нулев данък за първото двупосочно пътуване в рамките на една година. За всяко следващо пътуване обаче, таксата ще се увеличава със 100 евро, като за по-дълги полети и пътувания в първа класа ще има допълнителни начисления. Около 72% от европейците ще избегнат таксата, тъй като летят рядко или въобще не летят. Основните приходи ще дойдат от 5% от хората, които пътуват най-често.

Според изследване на CE Delft, прилагането на данък върху често летящите би намалило броя на пътниците с 26% до 2028 г. и ще доведе до 21% по-малко въглеродни емисии. Тези средства могат да се инвестират в устойчив транспорт – като влакове и автобуси, като същевременно се ограничат ненужните полети на най-богатите. Магдалена Хойвизер от Stay Grounded, една от организациите, стоящи зад доклада, подчертава: „Това е начин да се намали екологичният отпечатък на богатите, които често летят, докато останалите хора не биха понесли финансово натоварване.“

Проучване на юридическата фирма AdaStone Law заключава, че предложението е съвместимо със законите на ЕС, макар че някои аспекти, свързани с неприкосновеността на данните, биха могли да създадат пречки. Важно е да се отбележи, че авиационното гориво и самолетните билети често се ползват с данъчни привилегии в Европа, което допринася за субсидирането на сектора и увеличаването на въглеродните емисии.

Според изследване на More in Common, предложените данъци ще засегнат предимно богатите. Докладът установява, че само 15% от домакинствата с годишен доход под 20 000 евро ще плащат този данък, докато 63% от домакинствата с доходи над 100 000 евро ще трябва да се изправят пред новите такси.

Предложението за данък върху често летящите цели да бъде иновативен инструмент за справяне с климатичните промени, но ще изисква съгласие между страните членки на ЕС – задача, която често се оказва предизвикателна, когато става въпрос за данъчни политики. Според авиационния експерт Сола Жанг, онези, които летят редовно, трябва да осъзнаят своя принос към замърсяването: „Летенето по-малко е най-ефективното решение, но за останалите полети трябва да се инвестира в авиация с нулеви емисии.“

Въпреки технологичните препятствия, които стоят пред декарбонизирането на авиацията, данъкът върху често летящите е стъпка към по-устойчиво бъдеще и към намаляване на въглеродния отпечатък на сектора.

Още новини

Последвайте ни

11,605ФеновеХаресване
0Последователиследвам
0АбонатиАбониране

Вижте също