back to top
4 C
Пловдив
13 декември, 2024

Община „Родопи“ изпревари Пловдив по издадени разрешителни за строеж

Статистиките не говорят за реалността на водния режим и инфраструктурния хаос

През третото тримесечие на годината на територията на Пловдивска област са издадени разрешителни за строеж на 327 жилищни сгради с 2498 жилища в тях и на 134 други сгради. Това сочат актуалните данни на Териториалното статистическо бюро – Юг.

Спрямо предходното тримесечие издадените разрешителни за строеж са намалели с над 10 %, но жилищата в тях са се увеличили с 10,1 %, а общата им застроена площ – с 8,3 %. Броят на разрешителните за други сгради остава без промяна, но с 46 % се увеличава разгърнатата им застроена площ.

В сравнение с преди година издадените разрешителни за нови жилищни сгради в областта намаляват с 4.9 %, но жилищата в тях се увеличават със 105 %, а разгърнатата застроена площ – с над 88 %.

Най-много разрешителни за строеж на нови сгради са издадени в общините „Родопи“ (122 сгради със 130 жилища и 31 други сгради), Пловдив (63 сгради с 2064 жилища и 19 други сгради), „Марица“ (42 жилищни сгради с по едно жилище и на 18 други сгради) и Асеновград (29 жилищни сгради със 106 жилища в тях и 3 други сгради), сочи статистиката.

*Коментар на редактора:

Статистиката, представена в тази статия, е ярък пример за проблематичния подход към строителството и развитието на инфраструктурата в Родопската яка и съседните общини.

Дали обаче издадените разрешителни за строеж са повод за радост?

Не можем да игнорираме, че в много села от този регион, особено през лятото, бяха наложени водни режими, един от многото знаци за прекомерна застроеност и неправилно планиране.

Проблемите с електричеството, транспорта и други услуги, характерни за пренаселени селища, често се пренебрегват, когато се анализират подобни статистики. Сегашното строителство в Родопите не е просто икономическа необходимост – то е капка в морето на недостатъчното мислене за устойчиво развитие. Още по-притеснително е, че изглежда се строи без ясна представа за бъдещето, без да се вземат под внимание ресурсите и инфраструктурата, нужни за обслужване на нарастващото население.

Резултатите, които показват увеличение на жилищата и застроената площ, звучат впечатляващо, но те не отразяват реалността, в която местните жители се сблъскват с недостиг на основни услуги. Нуждаем се от по-отговорен подход, който да включва не само количествен растеж, но и качествено планиране. Настоящият строителен бум може да се окаже бумеранг, ако не вземем предвид нуждите на населението и капацитета на ресурсите.

Още новини

Последвайте ни

11,605ФеновеХаресване
0Последователиследвам
0АбонатиАбониране

Вижте също