back to top
5 C
Пловдив
12 декември, 2024

Пелинът: Лечебно растение с многобройни приложения и потенциал в борбата срещу онкологични заболявания

Пелинът расте по целия свят: във всички климатични зони на Европа, Азия, Америка и Африка могат да се намерят повече от 400 вида от това непретенциозно растение

Пелинът (Artemisia absinthium) е многогодишно растение, познато в традиционната медицина с мощните си антисептични, антипаразитни и противовъзпалителни свойства. Със своето уникално химично съдържание, пелинът привлича вниманието както на древните народи, така и на съвременната наука.

При древните славяни пелинът е смятан за култово растение със свойството да пречиства тялото и духа. Йогите и будистите са използвали етерично масло от пелин в медитация като едно от най-добрите средства за подпомагане на концентрацията. И днес много хора вярват, че ароматът (мирисът) на пелин плаши злите духове и предпазва от нещастия и беди.

Доказани полезни свойства на пелина

Официалната медицина, следвайки народната медицина, лесно разпознава пелина като полезно растение с изразени свойства:

  • успокояващ,
  • антисептик,
  • антипаразитен,
  • болкоуспокояващи.
Химичен състав и лечебни свойства

Пелинът съдържа горчиви вещества, етерични масла и флавоноиди, които осигуряват антимикробното и антиоксидантното му действие. Тези активни компоненти се борят успешно с широк спектър от микроорганизми, включително бактерии, вируси и паразити.

Растението съдържа много активни вещества:

  • етерични масла,
  • танини,
  • фитонциди,
  • алкалоиди,
  • аскорбинова киселина,
  • янтарна киселина,
  • ябълчена и салицилова киселина,
  • каротинн.
Римляните добавяли растителен прах към виното, за да подсилят опияняващите му качества, даоистите пиели отвара от пелин, когато искали да видят мистериозните острови на безсмъртието с красиви девойки, където било невъзможно да се стигне в трезв ум (известно е, че пелинът може да предизвика халюцинации)
Ползи за имунитета

Абсентинът, съдържащ се в листата на растението, е естествен мощен имуномодулатор, а освен това има противовъзпалителни и дезинфекциращи свойства. Много полезно е да се инхалира етерично масло от пелин при настинки или като превантивна мярка в сезона на вирусите и настинките.

Ползи за храносмилателната система

Етеричните масла в пелина имат мощни жлъчегонни свойства, подпомагат функцията и почистването на черния дроб. Това от своя страна подпомага функционирането на други органи: например се нормализира нивото на стомашната киселинност и се стимулира синтеза на храносмилателния сок. Пелинът подобрява и апетита.

В корените на пелина е открит пребиотик инулин, който ефективно помага при проблеми с храносмилането, обогатява състава на чревната микрофлора и подобрява извеждането на токсините от тялото.

Ползи за женското здраве

Препаратите на основата на пелин помагат за установяване на редовен менструален цикъл, облекчават болката и спазмите по време на менструация, облекчават симптомите на пременопаузата и ПМС. Понякога пелинът се използва в акушерската практика и по време на следродилно възстановяване.

Пелинът и борбата срещу рака

Научните изследвания демонстрират, че активните съставки на пелина, особено артемизининът, могат да инхибират растежа на раковите клетки. Въпреки тези обнадеждаващи резултати, важно е да се подчертае, че употребата на пелин като част от лечение на рак трябва да бъде строго контролирана и под медицински надзор.

Борба с паразитите в човешкото тяло

Една от най-забележителните употреби на пелина е неговата ефективност в борбата срещу паразити. Паразитите не само консумират ценни хранителни вещества от организма, но и отделят токсини, които могат да доведат до сериозни здравословни проблеми. Ето някои от най-ефективните рецепти за борба с паразитите:

  1. Смес от пелин и карамфил: Смесете равни части смлян пелин, карамфил и ленено семе. Вземайте по половин чаена лъжичка от сместа, запита с чаша сок от моркови. Тази комбинация е особено ефективна срещу кръгли червеи и други паразити.
  2. Тинктура от пелин и тиквени семки: Смесете листа от пелин и натрошени тиквени семки в равни части, залейте със спирт (1:3) и оставете да престои една седмица. Приемайте по една чаша на гладно два пъти дневно. Тази тинктура е ефективна за прочистване на организма от паразити.
  3. Сух пелин за вътрешна употреба: Смелете сух пелин на прах и приемайте по 1 непълна чаена лъжичка на всеки 2-2,5 часа през първите три дни, след това 3-4 пъти на ден. Този метод осигурява пълно прочистване на храносмилателния тракт.
Противопоказания и предпазни мерки

Пелинът не трябва да се приема в големи дози или за продължителен период от време, тъй като това може да доведе до нервни разстройства. Препоръчителният курс на лечение е до две седмици, след което е необходима почивка от поне две седмици. Употребата на пелин е противопоказана по време на бременност, кърмене, при стомашни язви и гастрити с ниска киселинност.

Още новини

Последвайте ни

11,605ФеновеХаресване
0Последователиследвам
0АбонатиАбониране

Вижте също