Орбитата на Луната около Земята не е перфектен кръг, а елиптичен, с една страна по-близо до Земята от другата. В резултат на това разстоянието между Луната и Земята варира в зависимост от месеца и годината. Средно разстоянието е около 382 900 км (238 000 мили).
Точката на орбитата на Луната, която е най-близо до Земята, се нарича перигей, а най-отдалечената точка е апогейът.
Терминът „суперлуна“ се отнася до пълнолуние, което се случва, когато Луната е на или близо до най-близката си точка до Земята (по-малко от 364 000 километра от Земята), в своята елиптична орбита, известна като перигей. Тази близост кара Луната да изглежда малко по-голяма и по-ярка на нощното небе, въпреки че разликата може да бъде незначителна – често до 14% по-голяма и 30% по-ярка в сравнение с момента, когато Луната е в апогей – термин, използван за най-отдалечената точка по орбитата на около 405 500 км от Земята.
Август 2024 е особено забележителен, тъй като поставя началото на поредица от суперлуни. Августовската суперлуна, често наричана „Есетрова Луна“, ще бъде последвана от други през септември, октомври и ноември, създавайки рядка последователност от лунни зрелища. Терминът „Есетрова Луна“ идва от традициите на местните американци, особено тези, които живеят около Големите езера, където есетрите се ловят най-успешно през този период на годината.
Едно от най-забележителните събития в тези предстоящи суперлуни е септемврийската суперлуна, която ще съвпадне с частично лунно затъмнение, добавяйки още един слой интерес за наблюдателите на нощното небе. Въпреки че самите суперлуни не са изключително редки, с три до четири такива на година, тяхното съвпадение с други небесни събития като затъмнения прави наблюдението им задължително.
Интересно е, че въпреки драматичното си наименование, суперлуната не се различава значително от обикновено пълнолуние на пръв поглед. Увеличената яркост и размер на луната са едва доловими, което прави събитието по-интересно за опитни астрономи или тези с остро око за детайли. Независимо дали сте опитен астроном или обикновен наблюдател, тези суперлуни предлагат чудесна възможност за ангажиране с нощното небе.
За тези, които искат да наблюдават тези събития, най-доброто време за наблюдение е по време на изгрев или залез на Луната, когато тя изглежда още по-голяма поради оптичната илюзия, създадена от позицията ѝ близо до хоризонта. Това е перфектен момент както за звездоброй, така и за фотография.