back to top
20 C
Пловдив
24 април, 2025

Заради птичи грип: Унищожиха редки видове птици в Аграрния университет в Пловдив

Генофондът на учебното заведение е сериозно застрашен, над 400 студенти остават без практическо обучение

Птичи грип е довел до унищожаването на над 900 птици, включително редки породи, отглеждани в опитната база на Аграрния университет в Пловдив. Заболяването е било установено в началото на октомври, когато десетки птици са започнали да измират. Последвалите лабораторни изследвания са потвърдили наличието на вируса Инфлуенца, след което всички обитатели на фермата са били евтаназирани с цел предотвратяване на разпространението на заразата.

Сред унищожените птици са и 40 редки вида, сред които породи кокошки, гъски, патици и токачки, ценни за учебния процес и поддържането на генофонда. Ректорът на университета, доц. Боряна Иванова, сподели за сериозните загуби, като изтъкна уникалността на някои от породите, включително белгийската порода „Мехел“, която снася специфични синьо-зелени яйца, както и френската порода, чиито яйца са с шоколадов цвят.

„Изправени сме пред изключително трудно възстановяване на загубените породи,“ отбеляза доц. Иванова, като подчерта, че много от тях не са местни или индустриални породи, а декоративни и с по-ниски производствени характеристики.

Проф. Васко Герзилов от катедра „Животновъдни науки“ заяви, че университетът ще положи усилия за възстановяване на генофонда. „Имаме амбицията да възстановим популацията, като през пролетта планираме да закупим яйца от чужбина и да ги инкубираме в нашите съвременни инкубатори,“ сподели той пред медиите.

Според експерти, причината за избухването на вируса вероятно е диви птици, които са пренесли инфекцията в учебната база. Цялата ферма е дезинфекцирана, а територията в радиус от три километра се наблюдава стриктно от ветеринарните власти.

За над 400 студенти, практическите занятия в учебната ферма ще бъдат прекъснати до лятото на 2025 година. „Без възможност за работа с живи птици, обучението остава теоретично,“ коментира Русен Недев, управител на учебно-тренировъчното поле. „Нуждаем се от законодателни промени, за да бъде улеснен достъпът на студентите до частни птицеферми, докато възстановим нашата база.“

Практическите занятия на терен са от ключово значение за студентите, подчерта проф. Герзилов: „Обучението в реални условия е незаменимо, защото студентите се учат на важни особености в поведението и отглеждането на птиците. Нашата база предоставя уникални възможности, тъй като тук птиците са в естествена среда, което ги прави така наречените ‘щастливи птици’.“

Ректорът доц. Боряна Иванова обясни, че в бъдеще ще се обмислят мерки за по-добра защита срещу подобни инциденти, защото „такива ситуации могат да се случват отново и отново.“

Още новини

Последвайте ни

11,605ФеновеХаресване
0Последователиследвам
0АбонатиАбониране

Вижте също