Войната в Близкия изток отново разтърси световните пазари и предизвика въпроси относно бъдещето на петролните доставки. Въпреки това, според финансовия анализатор Димитър Георгиев, макар да се очаква краткосрочно поскъпване на бензина и дизела в България, ситуацията едва ли ще е драматична.
Георгиев обяснява, че в момента целият свят очаква отговора на Израел на нападенията, но е малко вероятно този отговор да засегне петролните находища на Иран. Въпреки това, всяка ескалация в региона, който произвежда една трета от световния петрол, би могла да окаже влияние на доставките. „Основният сценарий е да бъдат атакувани военни обекти, а не петролни ресурси,“ уточнява той.
Какво можем да очакваме от пазара?
Нарастващото напрежение в Близкия изток вече вдигна цените на петрола в краткосрочен план, но според Георгиев, това увеличение няма да продължи дълго. В най-лошия случай можем да видим трицифрени стойности за барел, но това е крайно малко вероятно. Експертът предвижда, че след няколко седмици цените на горивата у нас ще се нормализират и дори може да се върнат на сегашните нива.
Как да разчетем дългосрочните тенденции?
Макар инфлацията да се отрази на много сектори, пазарът на петрол остава относително стабилен поради увеличеното производство и глобалното предлагане. „Големият инфлационен натиск отминава,“ казва Георгиев. Въпреки това, трябва да се подготвим за постепенно нарастващи цени на стоките, което е естествено за всеки глобален пазар.
Експертът е на мнение, че дългосрочният растеж на икономиката зависи от стимулирането на бизнеса, ниските данъци и привличането на нови инвестиции – както местни, така и чуждестранни. Според него България се нуждае от повече гъвкавост, за да осигури устойчив ръст и по-високи пенсии, без да натрупва бюджетен дефицит.
Какво следва за потребителите?
За потребителите на бензин и дизел, краткото покачване на цените вероятно ще бъде временно. Докато напрежението в Близкия изток остава високо, важно е да се следи как глобалните събития влияят на цените на горивата у нас.