back to top
21 C
Пловдив
10 септември, 2024

147 години от Шипченската епопея: Символ на българската свобода

Днес, на 24 август, България отбелязва 147 години от една от най-значимите битки в своята история – Шипченската епопея. В тези горди дни на 1877 година, на върха Шипка се разиграва едно от най-драматичните и съдбоносни сражения от Руско-турската освободителна война, което завинаги ще остане вписано в националната памет на България.

Шипченската епопея: Битката за свобода

През август 1877 година, руските и българските опълченски сили водят ожесточени битки на връх Шипка срещу значително превъзхождащите ги османски войски. Боевете продължават няколко дни, като най-интензивни са на 21 и 23 август. Въпреки численото си преимущество, османските войски не успяват да пробият отбранителните позиции на връх Шипка. Тази успешна отбрана е от решаващо значение за изхода на войната, тъй като спира османските сили и дава на руската армия стратегическо предимство, което по-късно се оказва решаващо за освобождението на България.

Историческо значение

Шипченската епопея е един от най-светлите символи на българската национална идентичност и борба за свобода. Сраженията на Шипка са не само военно-тактическа победа, но и духовен триумф на един народ, който жадува за свобода. След войната и подписването на Санстефанския мирен договор през 1878 г., България получава своята автономия след близо пет века османско владичество.

В исторически план, Шипка се превръща в символ на българската непокорност и саможертва. Всяка година хиляди българи се събират на този исторически връх, за да отдадат почит на загиналите за свободата на България.

Програма за честванията на 147 години от Шипченската епопея

Община Габрово и други институции организират редица събития в рамките на националните чествания на 147-годишнината от Шипченската епопея. Основните събития се провеждат на връх Шипка и започнаха още на 19-ти август.

На 24 август, в деня на кулминацията, програмата включва:

  • 7:45 ч.: Панихида в Соколския манастир в памет на загиналите в Шипченските боеве.
  • 8:00 ч.: Туристически поход от Узана.
  • 8:45 ч.: Туристически поход от Соколския манастир към връх Шипка.
  • 9:00 ч.: Туристически поход от храм-паметник „Рождество Христово” в град Шипка.
  • 11:00 ч.: Официална церемония пред Паметника на свободата с участието на вицепрезидента Илияна Йотова и заместник-министъра на отбраната Радостин Илиев.
  • 12:00 ч.: Театрална възстановка на боевете от Шипченската епопея, която ще пресъздаде историческите събития от август 1877 г.

Тази година тържествата са особено значими, защото се отбелязва и 90-годишнината от освещаването на Паметника на свободата. Организаторите са осигурили безплатен транспорт от Габрово до връх Шипка, който ще бъде на разположение на гражданите от 9:00 часа сутринта.

След тържествата на 24 август, програмата продължава и с други културни събития в Габрово. На 26 август ще бъде открита изложба „Последното сражение” в Националния музей на образованието, а на 27 август ще бъде представена книгата „Опълченците от Габровския край“ на Ангел Ангелов.

Тези събития дават възможност на гражданите да се докоснат до историческите събития и да почетат паметта на героите, които са изиграли ключова роля в освобождението на България.

Шипченската епопея е символ на непоколебимата воля за свобода и саможертва на един народ. Тя е ключов момент в борбата за освобождение и създаването на съвременната българска държава. Всяка година, с преклонение и благодарност, България отдава почит на героите, които положиха живота си за нашата свобода на този свят връх. Нека помним техния подвиг и продължаваме да ценим свободата, за която те са се борили.

Още новини

Последвайте ни

11,605ФеновеХаресване
0Последователиследвам
0АбонатиАбониране

Вижте също