back to top
17 C
Пловдив
15 октомври, 2024

25% от българите разчитат на бързи кредити, а над 20% се опитват да спестяват въпреки инфлацията

Високата инфлация е намалила спестяванията на мнозина, а някои прибягват до бързи кредити.

Последните данни показват, че 73% от хората в България са усетили намаление на своите спестявания заради високата инфлация, която започна да расте след средата на 2021 г. Това е един от основните изводи на социологическо проучване, направено от агенция „Тренд“ по поръчка на Експертния клуб за икономика и политика (ЕКИП).

Експертите съветват, че най-добрият начин да се спестява е първо да отделяме пари за себе си, а след това да покриваме останалите разходи. В България обаче често правим обратното – първо плащаме всички текущи нужди и чак след това, ако останат средства, спестяваме. Спестяванията обикновено са за „черни дни“ или за по-големи покупки, които планираме.

Спестяването като „данък за бъдещето“

Експертът по инвестиции Макс Баклаян обяснява, че трябва да мислим за спестяването като за вид „данък“, който плащаме на бъдещото си аз. Спестявайки дори малка част от доходите си, създаваме навик да харчим по-малко, отколкото изкарваме, и така се подготвяме за бъдещи нужди. Хората с по-високи доходи спестяват повече, като този навик обикновено се развива между 40 и 70-годишна възраст.

Парите в банката не се справят с инфлацията

Според икономиста Стоян Панчев, държането на пари в банка не помага в борбата с инфлацията. Въпреки че депозитите носят лихви, те не са достатъчни да компенсират загубите от инфлацията, което на практика намалява стойността на спестяванията. Много хора в България не са достатъчно информирани за това как да защитят парите си в такава ситуация.

Неравенството при спестяването

Проучванията на Европейската комисия показват, че в България има значително неравенство по отношение на възможността за спестяване. Около 25% от хората прибягват до бързи кредити, докато малко над 20% се стремят да спестяват. Това създава две основни групи в обществото – едните, които харчат повече, отколкото изкарват, и другите, които мислят за бъдещето и спестяват.

Как да спестяваме умно?

Макс Баклаян съветва, че най-лесният начин да започнем да спестяваме е да се откажем от скъпи и ненужни покупки като маркови дрехи, скъпи телефони или чести хранения навън. Трябва да мислим за спестяването не като за лишение, а като за създаване на по-добро бъдеще. Спестяването не означава, че трябва да се откажем от всичко, а че трябва да планираме харченето си по-разумно, за да получим по-голяма стойност от парите си.

Още новини

Последвайте ни

11,605ФеновеХаресване
0Последователиследвам
0АбонатиАбониране

Вижте също