Дебатът за „смъртта на кеша“ е един от най-горещите въпроси, обсъждани както в икономическите и технологичните среди, така и в политическите и философските кръгове. Безспорно е, че делът на безкасовите плащания расте, а системите, които ги поддържат, се увеличават постоянно.
Въпросът кога и как една държава ще се откаже от физическите пари зависи от множество фактори. Въпреки това, сръбският вестник Telegraf очертава някои от най-напредналите в това отношение държави, които се подготвят за безкасово бъдеще.
Финландия
Финландия вече е сред лидерите по отношение на безкасовите плащания. Нито един от гражданите на страната не е без банкова сметка, а на всеки 100 000 души има 37 банкомата. Според централната банка, банкнотите в страната могат да изчезнат напълно до 2029 г.
Норвегия
В Норвегия 98% от всички плащания са безкасови, като само 2% се осъществяват в брой. Страната разполага с по 32 банкомата на 100 000 души и всички граждани имат достъп до банкови услуги.
Швеция
Швеция, където са отпечатани първите банкноти в света, също е на прага на безкасово общество. Въпреки че възрастните хора все още предпочитат да използват кеш, всички шведи имат банкови сметки. Тенденцията показва, че Швеция вероятно няма да е държавата, която ще отпечата последните банкноти.
Великобритания
Във Великобритания 17% от населението все още плаща само в брой, но страната разполага с впечатляващите 99 банкомата на 100 000 души. Освен това, много големи компании вече активно премахват кешовите плащания, като се стремят към пълна дигитализация.
Китай
Китай е държава с население над един милиард души, като стотици милиони все още използват пари в брой. В същото време обаче Пекин активно инвестира в дигитализацията на разплащанията и вече успешно експериментира с дигиталния юан. Централизираната власт в страната дава възможност за бързо осъществяване на подобни проекти на национално ниво.
Кой ще бъде последен?
В Северна Африка държави като Египет и Мароко са все още далеч от прехода към безкасово общество, тъй като повече от половината от населението няма достъп до банкови услуги. В тези страни кешът остава основното средство за разплащане.
Румъния, макар често да се дава за пример в други области, изостава в тази сфера – 78% от транзакциите в страната се извършват в брой, а 42% от населението няма банкова сметка.