back to top
1 C
Пловдив
23 януари, 2025

Доц. Киселова: Политическа нестабилност и избори през октомври

Политическата игра с мандатите на фона на горяща България може да изиграе лоша шега на политиците!

Очаквам вторият мандат, на ПП-ДБ, да бъде върнат (неизпълнен) в началото на другата седмица. След това има 7-дневен срок за избор на мандатоносител и връчване на трети мандат. Това заяви пред БТВ преподавателят по конституционно право доц. Наталия Киселова.

Доц. Наталия Киселова изрази мнение относно възможността президентът Румен Радев да забави връчването на мандатите за съставяне на ново правителство. Това забавяне обаче може да доведе до сериозни последици за политическата стабилност в България.

Според доц. Киселова следващите избори най-вероятно ще се проведат през октомври 2024 г., а предизборната кампания ще започне през септември. Тази прогноза се базира на няколко фактора:

  1. Забавяне на мандатите от президента: Според Киселова, президентът Радев може да използва своите конституционни правомощия, за да забави връчването на мандатите, което ще даде повече време на политическите партии да организират своите кампании и стратегии​​.
  2. Технически и процедурни въпроси: Процедурите по сертифициране на машините за гласуване и административните подготовки за изборите също могат да забавят процеса. Решението на ЦИК да се гласува с хартиени бюлетини допълнително усложнява ситуацията и може да доведе до правни оспорвания, които ще отнемат време​​.
  3. Политическа нестабилност и нуждата от време за подготовка: Политическата криза и нуждата от стабилно правителство изискват време за подготовка и преговори между партиите. Киселова подчертава, че без добре обмислена и организирана кампания, рискът от политическа нестабилност остава висок​​.
Какви ще бъдат възможните последици?
  1. Продължаване на политическата нестабилност: Забавянето на мандатите и отлагането на изборите могат да удължат периода на политическа несигурност, което ще се отрази негативно на икономиката и обществените настроения.
  2. Увеличаване на напрежението между партиите: По-дългият период за подготовка на изборите може да доведе до увеличаване на политическото напрежение и конкуренцията между партиите, което може да затрудни постигането на консенсус и формирането на коалиции.
  3. Правни и процедурни предизвикателства: Правните оспорвания на решенията на ЦИК и процедурните въпроси около сертифицирането на машините могат да създадат допълнителни препятствия пред провеждането на гладък изборен процес.

Изказванията на доц. Наталия Киселова подчертават важността на правната и процедурната основа при организирането на изборите и влиянието на президентските правомощия върху политическия процес. Прогнозата й за избори през октомври и предизборна кампания през септември е базирана на реалистична оценка на текущата политическа и административна ситуация в страната.

Още новини

Последвайте ни

11,605ФеновеХаресване
0Последователиследвам
0АбонатиАбониране

Вижте също