Днес пред сградата на община „Родопи“ в Пловдив се проведе мирен протест на собственици на земеделски земи, които от години не могат да си върнат имотите, въпреки ясните постановки на Закона за собствеността и ползването на земеделските земи, предаде от мястото на събитието репортер на Пловдив-инфо.
Протестиращите настояват за незабавни действия от страна на местните власти за възстановяване на техните земи, като подчертават, че неспазването на закона води до години на правна несигурност и социална несправедливост. Те недоумяват как може община „Родопи“ да е единствената община в България, която все още (в 2024 год.) не е обезщетила своите жители.
Кметът на общината, Павел Михайлов, не се яви лично, за да се срещне с протестиращите, като неговите представители обявиха, че той е болен. Това обаче не успокои недоволните граждани, които изразиха разочарование от липсата на реални действия по въпроса. Те са категорични, че ще продължат да търсят справедливост за правото си на собственост, което им е признато, но неосъществено от години.
„Писна ни от всекидневните глупости на Михайлов и изкуствените му усмивки от Фуйсбук, както и от кухият му девиз „Работим здраво“, след като е видно, че нищо не работи!“ – сподели човек от протеста, който над 12 години чака да получи земите, които му се полагат.
Проблемът с неприключената поземлена реституция не е нов и засяга множество собственици в община „Родопи“. През годините многократно са изразявани опасения за начина, по който земите от остатъчния поземлен фонд са били управлявани, като не са се взимали адекватни мерки за справедливо разпределение.
Според омбудсмана на България, подобни ситуации продължават да генерират напрежение в обществото, тъй като държавата не успява да осигури надеждна и справедлива защита на правата на собствениците.
Протестът е поредното доказателство за некадърността на местната власт в община „Родопи“, която вече втори мандат нехае за проблемите на обикновените хора.
Очевидна е необходимостта от политическа воля, както от страна на държавата, така и от местните власти, за решаване на проблемите със земеделските земи, като протестиращите настояват за намеса на прокуратурата и по-строги санкции за общините, които забавят процеса на възстановяване на собствеността.