Цените на горивата в България продължават да растат, като дизелът и бензинът вече са на прага на 2,50 лв. за литър. Увеличението, регистрирано през последната седмица, сериозно притеснява както обикновените шофьори, така и транспортните фирми. Прогнозите за бъдещето също не носят успокоение – експертите предвиждат допълнително покачване, съобщава БНТ.
Илия Иванов, собственик на товарен микробус от Русе, е един от многото шофьори, които усещат тежестта на високите цени. С месечен разход за гориво, който вече надхвърля 1000 лева, той е принуден да намали пътуванията си и да търси начини за икономии.
„Притеснението е огромно – разходите се увеличават, приходите намаляват! Пътуванията са неразделна част от работата ми, а с тези цени вече не знам как да балансирам разходите,“ споделя Иванов.
В Русе дизелът вече струва около 2,30 лв. за литър, като бензинът е само с една стотинка по-евтин. Само от началото на септември поскъпването в града е с 10 стотинки, което допълнително напряга шофьорите и транспортния бранш.
Факторите, които влияят на цените на петрола, са разнообразни – икономически, политически, а дори и природни. Според Венцислав Пенгезов, собственик на бензиностанция, ситуацията на международните пазари допринася за повишението.
„Последните събития в Близкия изток изострят напрежението на пазара, а ОПЕК продължава да държи цените високи със своите картелни политики. В същото време има слабости в икономиките на големите държави като САЩ, Китай и Германия, което би трябвало да намали потреблението на петрол, но това не се случва,“ обяснява Пенгезов.
Русия също играе роля в динамиката на пазара – с износ, който надвишава приетите квоти, страната успява да задържи сравнително ниските цени на петрола, но колко дълго ще продължи това остава под въпрос.
Въпреки нарастващите разходи, мнозина шофьори все пак нямат избор и са принудени да зареждат, независимо от цените. „Който има работа или спешни нужди, ще пътува, независимо колко струва горивото,“ казва Илия Иванов.
Въпреки всичко, секторът на горивата продължава да изпитва затруднения. Инфлацията през последните години силно влияе върху потреблението, като наблюдаваме спад в търсенето. Венцислав Пенгезов изразява надежда, че настоящата криза ще бъде временна, но предвид динамичната обстановка, от бранша се въздържат да правят прогнози дали цените на горивата ще се стабилизират скоро.
Шофьорите в България обаче остават в напрегнато очакване, докато горивата продължават да натоварват бюджета им.