back to top
25 C
Пловдив
25 май, 2026

Областният управител Георги Янев даде старт на проект за над 11,8 млн. евро в УХТ – Пловдив

Новият Център за компетентност ще превърне Пловдив в ключова точка за иновации в хранителната индустрия, биоикономиката и аграрната наука

С официална церемония и символична първа копка в двора на Университет по хранителни технологии – Пловдив бе даден старт на изграждането на Център за компетентност „Агрохранителни системи и биоикономика“ – стратегически проект с национално значение, който ще обедини научния потенциал, бизнеса и иновациите в сферата на хранителната индустрия и аграрния сектор.

Силен акцент по време на събитието бе присъствието и приветствието на областния управител Георги Янев, който определи проекта като „начало на нова научна инфраструктура със стратегическо значение за България“.

В словото си Георги Янев подчерта, че днешната първа копка е много повече от старт на строителство – тя поставя основите на среда, в която знанието ще се превръща в реални решения за агрохранителния сектор, биоикономиката и икономическото развитие на региона.

„Пловдив и Пловдивска област имат дългогодишна и доказана традиция в агрохранителния сектор. Не е случайно, че именно тук се изгражда подобен център – по логиката на историята, географията и натрупания академичен потенциал“, заяви областният управител, припомняйки, че Университет по хранителни технологии – Пловдив е единственото по рода си висше училище на Балканския полуостров.

Областният управител акцентира и върху необходимостта държавата да бъде активен партньор на науката и образованието чрез подкрепа за устойчиви проекти, които свързват научния потенциал с реалните потребности на бизнеса и производството.

Инвестицията е на стойност над 11,8 милиона евро и се реализира по проект „Създаване и устойчиво развитие на Център за компетентност „Агрохранителни системи и биоикономика“, финансиран по Програма „Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация“ 2021 – 2027. Новата научна база ще бъде изградена в рамките на 360 календарни дни и ще включва модерни лаборатории, високотехнологични изследователски комплекси и оборудване за научна дейност на световно ниво.

Сред официалните лица бе и основният двигател на проекта е проф. Ангел Ангелов, чиято роля по подготовката, спечелването и реализацията на инициативата е определяна като ключова за успешното развитие на центъра. Именно около неговата експертиза се обединяват усилията на водещи университети, научни институти и организации от страната.

В проекта участват още Аграрен университет – Пловдив, Селскостопанска академия, Тракийски университет – Стара Загора, Медицински университет – Пловдив, както и институти на Българска академия на науките и партньори от научния и иновационния сектор.

Очаква се Центърът за компетентност да има ключова роля за развитието на нови технологии в агроекологията, растителното здраве, безопасността на храните и производството на иновативни продукти с висока добавена стойност. Амбицията е научните разработки да намират реално приложение в производството, стартъп компаниите и индустрията, превръщайки Пловдив в един от водещите центрове за агрохранителни иновации в България.

На официалната церемония присъстваха още Георги Стаменов, Лора Йосифова, Жанет Атанасова, проф. Георги Георгиев, Мария Витанова-Вълканова, предприемачът и общински съветник Владимир Кисьов, представители на академичните среди, студенти и гости.

Още новини

Последвайте ни

11,605ФеновеХаресване
0Последователиследвам
0АбонатиАбониране

Вижте също