back to top
22 C
Пловдив
25 април, 2025

Оттеглянето на Байдън: Черен Ден за Зеленски и Европа

„Това е черен ден за нашата страна,“ каза Зеленски.

Новината за оттеглянето на президентана Джо Байдън от надпреварата за президент на САЩ през 2024 година разтърси политическия свят, създавайки сътресения, които се усещат дори в далечна Европа. Новината, че Байдън няма да се кандидатира за втори мандат, беше посрещната със смесени реакции от страна на американските и европейските лидери, както и с тревога от страна на украинския президент Володимир Зеленски. Въпреки че решението на Байдън да не се кандидатира отново може да има вътрешнополитически мотиви, то носи значителни последствия за глобалната геополитика.

Решението на Байдън беше приветствано от някои лидери на Демократическата партия, които смятат, че вицепрезидент Камала Харис има по-голям шанс да победи Доналд Тръмп на следващите избори. Според анкета, проведена сред демократските избиратели, значителна част от тях изразиха съмнения относно здравословното състояние и когнитивните способности на Байдън, което допринесе за натиска върху него да се оттегли​​. Сенатор Бърни Сандърс заяви, че „Байдън направи правилното решение за страната“, докато други, като сенатор Елизабет Уорън, изразиха съжаление и подкрепа за президента, отбелязвайки неговите постижения по време на мандата му.

Руски медии и политически анализатори разгледаха новината за оттеглянето на Байдън като признак на вътрешнополитическа слабост и нестабилност в САЩ. Според анализи, публикувани в издания като РБК и МК, решението на Байдън може да доведе до увеличаване на вътрешнопартийните конфликти в Демократическата партия, което би могло да отслаби позициите на САЩ на международната сцена​​.

В Европа, германският канцлер Олаф Шолц и френският президент Еманюел Макрон изразиха загриженост относно бъдещето на трансатлантическите отношения. „Ние винаги сме разчитали на стабилност и предвидимост в нашите отношения с Америка,“ заяви Шолц. Макрон добави, че „това е време за обединение и сътрудничество между нашите нации.“

Оттеглянето на Байдън се разглежда като особено тревожен знак за украинския президент Володимир Зеленски и европейските съюзници на САЩ. Байдън беше един от основните поддръжници на Украйна в конфликта с Русия, предоставяйки значителна военна и финансова помощ. В Киев и европейските столици съществуват опасения, че евентуална промяна в американската администрация може да доведе до намаляване на подкрепата за Украйна, което би могло да промени динамиката на конфликта и да даде преимущество на Русия​​.

„Това е черен ден за нашата страна,“ каза Зеленски. „Сега повече от всякога имаме нужда от силна и решителна подкрепа от САЩ.“

С оттеглянето на Байдън, политическата сцена в САЩ се пренарежда, и започва борба за лидерството в Демократическата партия. Вицепрезидент Камала Харис се очаква да бъде един от водещите кандидати, но конкуренцията ще бъде жестока.

Решението на Джо Байдън да се оттегли от президентската надпревара през 2024 година създава значителна несигурност както в САЩ, така и в международен план. Докато в Демократическата партия се надяват, че нов кандидат като Камала Харис може да победи Доналд Тръмп, световната общност ще наблюдава внимателно как тази промяна ще повлияе на глобалната геополитика, особено в светлината на конфликта в Украйна и европейската сигурност.

Още новини

Последвайте ни

11,605ФеновеХаресване
0Последователиследвам
0АбонатиАбониране

Вижте също