Фирмите за бързи кредити отдавна са представяни като лесно и бързо решение на финансови затруднения, но реалността показва, че те често действат като капан за наивните граждани, потискайки ги с неясни клаузи и неприемливи условия. Вместо да бъдат полезни за хората в нужда, тези компании по-скоро се превръщат в инструмент за грабеж, скрит зад фасадата на „финансова помощ“.
Наскоро Комисията за защита на потребителите (КЗП), под ръководството на председателя Мария Филипова, обяви 14-дневен срок за премахване на неравноправните клаузи от договорите на фирмите за бързи кредити. Според Филипова, тези компании често се укриват и отказват да получат писмата на КЗП, с което удължават срока за коригиране на нарушенията. Ако не се съобразят със заповедите, предстои завеждане на колективни искове, а при повторно нарушение ще бъдат наложени сериозни санкции за всеки отделен договор.
Сред множеството сигнали, постъпили в КЗП, изпъкват оплаквания относно непълната и подвеждаща информация, която фирмите предоставят на потребителите още при кандидатстване за кредит. В много случаи, договорите съдържат неясни условия за лихвите, Годишния процент на разходите (ГПР) и предсрочното прекратяване на договора. Това води до объркване и нерядко до тежки финансови последици за потребителите, които често не разбират напълно задълженията си поради неясната и сложна документация.
Още по-притеснителен е начинът, по който фирмите за бързи кредити налагат своите условия чрез манипулация и тормоз. Често кредитополучателите стават обект на психически натиск чрез постоянни обаждания и изпращане на писма с искане за непредвидени такси, например 50 лева за получаване на уведомление. Практиките на тези фирми включват и лични посещения на работното място на длъжниците или поставяне на срамни бележки пред домовете им, с които се цели да бъдат унизени пред техните съседи и колеги.
Системен проблем, нуждаещ се от законодателни промени
Проблемите в сектора на бързите кредити не се свеждат само до отделни случаи на злоупотреба. Те са симптом на по-дълбок системен проблем, свързан с липсата на адекватен контрол и регулация на тези небанкови институции. Според Мария Филипова, КЗП има задължението да защитава правата на потребителите, но съществува необходимост от по-строги законови мерки, които да ограничат нелоялните практики и да осигурят справедливи условия за гражданите.
След обявяването на мерките от страна на КЗП, адвокатската колегия реагира остро, но Филипова подчерта, че нейната основна цел е защитата на потребителите. „Конституцията гарантира на гражданите правото да подават сигнали и жалби до държавните органи“, коментира тя. Според нея, защитата на интересите на потребителите от фирмите за бързи кредити е не просто необходимост, а дълг на институциите, които трябва да следят за спазването на закона.
Фирмите за бързи кредити обещават бързо решение на финансови проблеми, но всъщност често водят до дългосрочни задължения и финансова несигурност за своите клиенти. Неравноправните клаузи, неясните договори и агресивните методи за събиране на дългове са само част от проблемите, които свидетелстват за липсата на контрол в този сектор. Нужни са спешни законодателни промени и засилена регулация, за да се сложи край на тези практики и да се гарантират правата на гражданите срещу злоупотребите на небанковите финансови институции.