back to top
18 C
Пловдив
25 март, 2025

Спад в доверието към МВР: Българите живеят в страх и несигурност

Проучване показва, че битовата престъпност и липсата на ефективна защита са основни проблеми в малките населени места

Последните данни от ново проучване показват тревожен спад в усещането за сигурност сред българските граждани, като особено притеснителен е спадът в доверието към Министерството на вътрешните работи (МВР). За последните две години доверието в институцията е намаляло с над 15%, оставяйки редица въпроси за бъдещите политики в сферата на вътрешната сигурност.

Променената среда за сигурност – основен фактор за тревожните резултати
Според Радостина Якимова от фондация „Общество и сигурност“, основен фактор за този спад е промяната в контекста на сигурността. В интервю за предаването „Директно“, тя посочва, че днешната ситуация е коренно различна от преди две години, когато основната външна заплаха беше само една. Сега обаче гражданите са изправени пред две силни външни заплахи, което засилва тяхното усещане за уязвимост. Още повече, Якимова подчертава, че политическата употреба на МВР, както и неадекватната публична комуникация, са влошили доверието на хората към институцията.

„Служебните правителства не могат да предприемат дългосрочни мерки, което също допринася за негативната промяна в общественото възприятие,“ обяснява Якимова. Това само усложнява ситуацията и намалява доверието на гражданите, които се нуждаят от усещане за стабилност и защита.

Пенсионерите и хората в малките населени места – най-уязвими
Проучването ясно показва, че именно пенсионерите и жителите на малките населени места се чувстват най-несигурни. Битовата престъпност в тези райони е често срещано явление, а липсата на адекватна защита само засилва страховете им. Информацията за престъпленията се разпространява бързо, което допълнително увеличава чувството за заплаха сред тези групи.

Над 70% не вярват, че полицията ще разкрие престъпленията
Ефективното разкриване на престъпления е ключов фактор за усещането за сигурност сред хората. Въпреки това, над 70% от анкетираните в проучването споделят, че не вярват в способността на полицията да разкрие престъпленията, на които те са жертви. Радостина Якимова отбелязва, че много хора се опасяват, че дори и извършителите да бъдат заловени, те няма да получат адекватно наказание. Това създава усещане за безнаказаност, което допълнително подкопава общественото доверие към МВР.

Данните от това проучване подчертават сериозните предизвикателства, пред които е изправено МВР, особено що се отнася до възстановяване на доверието сред гражданите. Въпросът за сигурността, особено в малките населени места, остава основна грижа, която изисква спешни мерки и стабилни дългосрочни политики.

Още новини

Последвайте ни

11,605ФеновеХаресване
0Последователиследвам
0АбонатиАбониране

Вижте също