В последните дни туристическите среди са разтревожени от информацията, че Турция планира да прекрати предлагането на популярната услуга „All Inclusive“ в своите курорти. Причината, според турски източници, е свързана с огромното количество хранителни отпадъци, което генерират тези туристически пакети. Оценките сочат, че над 65% от храната, предоставена в тези комплекси, бива изхвърляна, което води до значителни екологични проблеми и икономически загуби.
Според експерти от турската туристическа камара дневно се изхвърлят по 220-400 грама храна на човек. С други думи, разхищението на храна в тези хотели струва 50
милиарда турски лири (1,5 млрд. долара) годишно, така че броят на обектите, в които се прилага тази система, трябва да бъде намален, изтъкват представители на правителството отговорни за сектора.
Освен екологичните мотиви, друга ключова причина за тази промяна е стремежът на Турция да адаптира туризма си към по-устойчиви практики. Въвеждането на по-зелени инициативи като част от националния проект за „Нулеви отпадъци“ е приоритет за турските власти. Тази програма, стартирана през 2017 г., има за цел да намали хранителните отпадъци, да насърчи рециклирането и да ограничи разхищението на ресурси, като същевременно помогне в борбата с климатичните промени.
Забраната на „All Inclusive“ вероятно ще засегне милиони туристи, включително много българи, които традиционно избират този тип пакети за почивка. В същото време обаче Турция продължава да развива нови и по-устойчиви форми на туризъм, които може да предложат различни, но качествени изживявания за почиващите.
Миналата година Турция посрещна 56,7 милиона туристи. В края на тази година се очаква Турция да бъде посетенаот 60 милиона туристи.
Независимо от тези промени, Турция остава една от най-предпочитаните дестинации в региона, и местните власти работят усилено да балансират между икономическите ползи от туризма и защитата на околната среда.