back to top
24 C
Пловдив
14 октомври, 2024

Взривените пейджъри и уоки-токита в Ливан: Изненадващата атака с глобални последици

На 17 и 18 септември 2024 г. серия от координирани експлозии разтърси Ливан, когато пейджъри и уоки-токи устройства, използвани от членове на Хизбулла, избухнаха едновременно. Тези устройства са доставени от тайвански производител чрез унгарска компания, а атаката остави десетки загинали и хиляди ранени, засилвайки напрежението в региона.

Пейджърите и уоки-токитата, използвани от елитните части на Хизбулла, се взривиха неочаквано, като се предполага, че това е резултат от сложна кибератака. Доставката на устройствата, произведени от тайванска фирма и разпространявани чрез унгарска компания, предизвика въпроси за възможната роля на разузнавателни служби в тази операция. Унгарският депутат Ельод Новак дори призова за разследване на изпълнителния директор на компанията, която доставя устройствата, изразявайки съмнения за връзки с израелското разузнаване Мосад.

Анализатори представиха две основни теории за механизма на взривовете. Първата е, че малко количество взривно вещество е било поставено в устройствата и е активирано чрез съобщение по електронната мрежа. Втората теория предполага, че взривовете може да са били предизвикани от прегряване на батериите. Така или иначе, изненадващият масов взрив демонстрира сериозен технологичен пробив в мрежата на Хизбулла.

Според проф. Чуков е възможно този удар да е бил предвиден като начало на по-мащабен удар в Близкия Изток. Но се е наложило планът да се задейства преждевременно. „Някои от бойците на „Хизбула” са започнали да се съмняват, че техните пейджъри много бързо се загряват и са подали сигнали до командването – и това, което се говори в медиите е, че затова е взето решението”, обясни още Чуков.

Някои наблюдатели припомниха, че Хизбулла наскоро обяви прехода си към пейджъри с цел да избегне проследяването чрез GPS в мобилните телефони, но този ход се превърна в катастрофален за тях. Авторът на книгата „Киберсигурност за глупави“, Джоузеф Стийнърг, коментира решението на Хизбулла да премине към пейджъри като „глупаво“, а анализатори като проф. Владимир Чуков подчертаха, че това е ясен сигнал към Хизбулла – техните комуникации вече не са безопасни.

Взривовете в Ливан подчертават нарастващото значение на технологиите в съвременните конфликти. Израел и Хизбулла продължават да се борят на кибер и разузнавателния фронт, като всяка страна се стреми да намери слабото място на противника. Очакванията са за продължаващо напрежение и потенциални нови атаки в региона, докато Ливан и международната общност се подготвят за нови развития в този сложен конфликт.

Още новини

Последвайте ни

11,605ФеновеХаресване
0Последователиследвам
0АбонатиАбониране

Вижте също