back to top
4 C
Пловдив
13 декември, 2024

Зеленчуците поскъпват преди зимата: Какви са последните промени в цените?

В сезона на приготвяне на зимнината много домакинства започват да се запасяват със зеленчуци, но тази година цените на борсите в страната не са никак обнадеждаващи. Последните данни от Държавната комисия по стоковите борси и тържищата показват, че почти всички основни продукти са поскъпнали, което може да затрудни плановете за пълни буркани с домашни консерви.

Най-голямо поскъпване при краставиците и доматите

Оранжерийните краставици отбелязват най-голям ръст в цената – с цели 9,1%, което ги прави 2,78 лева за килограм. Не изостават и оранжерийните домати, които поскъпват с 5,4%, достигайки 3,24 лева за килограм. Това е значителен удар за любителите на домашната лютеница и салати, които разчитат на тези зеленчуци в зимните месеци.

Покачване на цените при картофите, морковите и зелето

Други популярни продукти за зимнина също отбелязват увеличение в цената. Картофите са поскъпнали с 4,4%, което ги прави 1,19 лева за килограм. Морковите са нагоре с 4,7%, достигайки цена от 1,16 лева за килограм, а зелето е с 6,2% по-скъпо и струва 1,10 лева за килограм. За тези, които обичат киселото зеле през зимата, това може да се окаже неприятна новина.

Лек ръст при лука и чесъна, но зелена салата поевтинява

Цената на зрелия лук се е повишила с 3,6%, като сега се търгува по 1,03 лева за килограм. Зрелият чесън също е с леко увеличение – само 0,1%, но цената му е доста по-висока – 5,69 лева за килограм. Единственият зеленчук, който поевтинява тази седмица, е зелената салата – с 3,6%, и се продава по 1,01 лева за брой.

Цените на плодовете също се покачват

При плодовете, ябълките са поскъпнали най-много – с 15,1%, достигайки 1,78 лева за килограм. Гроздето също бележи сериозен ръст в цената – с 12,2%, и вече струва 2,69 лева за килограм. Портокалите не остават по-назад с увеличение от 3,2%, като цената им е 2,57 лева за килограм.

Настоящото поскъпване на зеленчуците и плодовете може да се дължи на редица фактори, като намаленото производство, транспортни разходи и климатични условия. За много домакинства това означава допълнителни разходи при приготвянето на зимнината, но също така и повод за преосмисляне на количествата и видовете консерви, които ще направят тази година.

Още новини

Последвайте ни

11,605ФеновеХаресване
0Последователиследвам
0АбонатиАбониране

Вижте също