Днес е големият църковен празник Архангелова задушница, който се отбелязва винаги в съботата преди Архангеловден – на 8 ноември.
На този ден се отдава почит към паметта на починалите, вечна признателност на офицерите и войниците, загинали за България и на всички паднали в редовете на Българската армия.
Във всеки православен храм на Архангелова задушница се прави Обща панихида за починалите, молим се за душата на мъртвите и палим свещ.
На задушница посещаваме гробовете на нашите близки. Почистваме ги, прекадяваме с тамян и украсяваме с цветя. Най-възрастната жена прелива гроба с червено вино.
Ритуалът по преливане на вино започва от мястото, където е главата на покойника в посока наляво – прави се три кръга по края на гроба.
Върху гроба на починалите палим свещ, която е символ на нашата вяра, а пламъкът напомня за безсмъртието на душите. Тамянът пък символизира чистата молитва, цветята – добродетелите на починалия. На Архангелова задушница се отдава и вечна признателност на офицерите и войниците, загинали за България.
В раздавката за Архангелова задушница традиционно присъства вино, варено жито, питки хляб, пилешко, агнешко или въобще месо, дребни сладки, бонбони, ябълки и други плодове, кекс, но всъщност можете да подадете каквото пожелаете. Житото символизира възкресението, хляба и виното – за спомен на Христовата жертва за нас.
Архангелова задушница не е само ден, в който близките и роднините на покойника се събират край гроба му, за да „ядат и пият“. Поменът, който се прави, е и възпоменание на живите за починалия, че не е забравен. Според богослови това е връзката между земната и небесната Църква.