На 8 ноември Българската православна църква почита паметта на Св. Архангел Михаил – предводителят на небесните ангелски сили и защитник на доброто и светлината. Този ден е известен в църковния календар като Събор на Св. Архангел Михаил и другите небесни безплътни сили, а в народната традиция като Архангеловден. Това е един от най-значимите есенни празници след Димитровден и носи със себе си силен духовен заряд и богата символика.
Името Михаил произлиза от еврейското מִיכָאֵל (Mīkhā’ēl), което означава
„Кой е като Бог?“.
То е риторичен въпрос, който подчертава превъзходството на Бога и изразява неговата несравнимост. Според християнската традиция, Св. Архангел Михаил е един от седемте първенстващи ангели, които стоят винаги пред Божия престол. Той е главен военачалник на цялото небесно войнство и се смята за защитник на вярата и борец срещу силите на злото.
Православната църква го почита като водач на небесното войнство и символ на справедливост, защита и божествена мощ. Архангел Михаил често е изобразяван в иконографията с меч или копие в ръка, стъпил върху дявола, символизирайки победата на Светлината над Тъмнината. В иконите той обикновено е облечен в броня, която подчертава ролята му на небесен защитник и духовен войн.
В навечерието на празника се извършва всенощно бдение със съвместна молитва. На ранното богослужение в деня на празника се прославя Свети Архангел Михаил и цялото войнство от серафими и херувими.
На този ден е обичайно да се моли за изцеление в молитви. Вярва се, че злите духове, които архангелът е унищожил, са източник на много болести. Освен това с името на архангел Михаил са били свързани много чудеса. По традиция християните се молят за защита от врагове, спасение от греха и напътствие по истинския път.
В българската народна традиция Св. Архангел Михаил заема важно място като пазител на душите и предвестник на смъртта, който отвежда душите на починалите при Бога. Затова преди празника, в събота, се отбелязва Архангелова задушница – ден за почит към мъртвите, когато се отправят молитви за упокой на душите.
Българският народ вярва, че Св. Архангел Михаил е справедлив и безпристрастен съдник. Според преданията, той не се явява на хората със своя меч, а с огнената си душа, която символизира светлина, сила и любов. В народната вяра, архангелът се смята за покровител на войниците, пазител на дома и закрилник на семейството.
Този празник символизира края на основната полска работа. Затова някога за предците ни е бил повод за радост. Те са почитали лечителската способност на архангела. Пред иконата му може да се поставят свещи или да се четат молитви. Предците ни са вярвали, че искрената молба – независимо в църквите или у дома – ще помогне да се избегнат различни заболявания.
На Архангеловден се коли курбан за здраве и благоденствие, обикновено овен или агне, което символизира жертвата в името на светлината и доброто. Приготвят се обредни хлябове, наричани „рангелови хлябове“, украсени с кръстове и други символи на вярата. Обредният хляб се чупи от най-възрастния в семейството, след което се полива с червено вино в чест на светеца. Вярва се, че така семейството се предпазва от злини и получава небесна закрила.
Обредните думи при чупенето на хляба гласят: „Свети Архангеле, Свети Никола и всички светци, помагайте ни, пазете ни, че да се ражда жито до тавана и домът ни да е благословен!“
На този ден празнуват всички, които носят имената: Ангел, Ангелина, Михаил, Михаела, Милен, Милена, Рангел, и техните производни. Именниците се смятат за особено закриляни от светеца, и е традиция да се събират на празнични трапези със семейството и близките си.
Архангеловден се чества като професионален празник на полицаи, военни, месари и урбанисти. Св. Архангел Михаил е символ на смелост, чест и защита на правдата, което го прави патрон на тези професии, свързани със защита и ред.
Архангеловден е празник, който ни напомня за небесната защита и сила на Св. Архангел Михаил, символизирайки вярата ни в победата на Светлината над Тъмнината. Нека в този ден се помолим за здраве, благополучие и закрила, като си спомним за духовната мощ на нашия небесен покровител.
Честит празник на всички именници и на всички, които носят в сърцето си вярата в Божието чудо и закрилата на небесните сили!