Велики четвъртък е ден на свещено смирение, духовна проницателност и тежка драма. Той е сред най-наситените с емоции и символика дни от Страстната седмица – седмицата, в която Христос върви към Голгота.
Ако на Велика сряда Юда е сключил сделката, с която предава Исус Христос срещу 30 сребърника, то именно в нощта на Велики четвъртък предателството става реалност. След Тайната вечеря, Христос е предаден с целувка – най-мрачният жест на лицемерие, останал завинаги в историята на човешката съвест.
На този ден православната църква възпоменава четири ключови събития от евангелската история:
– Тайната вечеря, на която Христос установява тайнството на Светото причастие;
– Умиването на нозете – акт на дълбоко смирение и служение от Учителя към учениците Му;
– Молитвата в Гетсиманската градина, където Христос преживява първите си капки кървава пот в очакване на страданието;
– И, разбира се, предателството от Юда и последвалия арест на Христос – началото на Неговата кръстна саможертва.
В храмовете на този ден се отслужва Вечерня със света литургия, като духовен център е Тайната вечеря и установяването на причастието. Вечерта се четат Дванадесетте страстни евангелия – проникновено последование, което води вярващите през страданията на Христос. По време на четенето, хората палят свещи и ги отнасят у дома си – пламък, който осветява и телесното, и духовното пространство.
Българските народни традиции също силно почитат Велики четвъртък. Вярва се, че тогава се боядисват великденските яйца, като първото трябва задължително да бъде червено – символ на кръвта Христова и вечния живот. С него се прави кръстен знак върху челата на децата, за здраве, сила и закрила. Това яйце се пази през цялата година – до следващия Великден – и се слага до иконата.
На този ден също се замесва великденският хляб или козунак, а според обичая, жените не трябва да вършат тежка работа след обяд – денят се посвещава на подготовката за Възкресението, но и на тишина, вглъбяване, молитва.
В някои части на страната се вярва, че ако яйцата се боядисат на Велики четвъртък преди изгрев слънце, ще бъдат „живи“ и здравето в дома ще бъде гарантирано.
Велики четвъртък не е просто ретроспекция към далечни библейски събития. Това е ден на изпит, в който всеки от нас трябва да избере какъв иска да бъде: този, който служи смирено на другите, или този, който предава заради страх, слабост или изгода.
А в светлината на пламтящата свещ в тъмната църква прозира най-дълбокото послание на деня – че дори в нощта на предателството, любовта не се отказва.