В поредна атака срещу джоба на българския гражданин, ВиК дружествата в страната искат да наложат нови такси, които ще облагат дори необитаемите имоти. Това стана ясно на Годишната среща на общините, където Иван Иванов, председател на Българската асоциация по водите (БАВ), предложи въвеждането на двукомпонентна цена за водата. Това би означавало, че дори при нулево потребление, собствениците ще трябва да плащат такса за достъп до ВиК мрежата.
Какво се крие зад искането?
Идеята е водата да има две отделни компоненти – постоянна и плаваща. Постоянната такса ще покрива разходите за поддръжка на ВиК мрежата, докато плаващата ще варира според потреблението и ще обхваща разходите за аварии, заплати и поддръжка на съоръженията. Според Иван Иванов това е единственият начин ВиК операторите да осигурят предвидими доходи, които да се влагат в подобряване на услугите. Така собствениците на необитаеми имоти ще бъдат принудени да плащат, макар и без да ползват вода.
Справедливост или нов удар по потребителите?
Според Иванов, новият начин на ценообразуване би бил по-справедлив, тъй като тежестта на експлоатационните разходи ще бъде разпределена между всички потребители. „За някои цената ще намалее, но за други, особено за тези с повече имоти, тя ще се увеличи,“ обяснява Иванов. Важно е да се отбележи, че Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) ще регулира и двете компоненти на новата цена.
Идеята за таксуване на необитаемите имоти не е нова и вече е предлагана от Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ). В два случая бяха изготвени проектопромени в Закона за водоснабдяването и канализацията, предвиждащи фиксирана такса за достъп до услугата и променлива за реалното потребление. Законопроектът обаче така и не стигна до Народното събрание поради силна обществена критика и опасения от двойно плащане за едни и същи услуги.
Предложението за ново ценообразуване поражда сериозни опасения сред гражданите, че ВиК дружествата готвят високи фиксирани такси, които могат да удвоят сегашните сметки. Ако промяната бъде приета, хората с необитаеми имоти ще се сблъскат с ново бреме, което допълнително ще натовари семейните бюджети, особено в общини с по-ниски доходи.
Монополистите от ВиК секторът продължават да търсят начини да гарантират приходи за сметка на потребителите, докато качеството на водоснабдяването често остава под въпрос. Дали тази поредна атака срещу джоба на гражданите ще бъде одобрена, остава да разберем в следващите месеци.