back to top
22 C
Пловдив
10 септември, 2024

Загадките на древността: Древната система от акведукти в Боруджерд, Иран

Материалите и техниките, използвани в акведукта, показват високо ниво на инженерни умения, предизвиквайки нашите представи за древна технология

През 2015 г., по време на строителни дейности в град Боруджерд, провинция Лорестан, в Иран, бе открита сложна система от акведукти. Тази находка е част от руините на исторически замък и включва глинени тръби и керамични съдове, използвани за пречистване и разпределение на водата. Смята се, че акведуктът е изграден в периода на Сасанидите (224–651 г. сл. Хр.), въпреки че някои специалисти предполагат, че може да е и по-стар.

Акведуктната система в Боруджерд е съставена от глинени тръби, наричани „танпушех“ на фарси, и керамични съдове, които са играли важна роля в пречистването на водата и предотвратяването на запушвания. Това включва използването на големи керамични съдове, които улавяли кал и други примеси, помагайки за поддържането на чиста вода​.

Боруджерд има дълга история, започвайки още от неолита, и е играл важна роля през различни исторически периоди, включително Сасанидската и Ислямската епохи. Градът е бил значимо стратегическо, търговско и културно средище, като е бил наричан „Дом на щастието“ през по-късните си години. Сред културните забележителности в района са различни религиозни и исторически сгради, като джамиите и старите крепости​​.

Откриването на тази древна система от акведукти подчертава напредналото инженерно познание и умения на древните иранци. Системата не само че осигурявала вода за замъка и околния район, но също така демонстрира използването на ефективни методи за управление и пречистване на водата, които са впечатляващи за времето си. Този акведукт е още едно свидетелство за богатото културно и историческо наследство на Иран.

Още новини

Последвайте ни

11,605ФеновеХаресване
0Последователиследвам
0АбонатиАбониране

Вижте също