След пожара в депото за утайки в село Катуница, въздухът в Пловдив и околните населени места продължава да бъде замърсен. Според данни от Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) – Пловдив, са отчетени повишени стойности на фините прахови частици (ФПЧ10) в района.
Причината за засиления мониторинг е аварийната ситуация, възникнала след пожара в старото депо за утайки на пречиствателната станция за отпадъчни води в края на октомври. Пожарът, който трудно беше овладян, наложи обявяване на частично бедствено положение в община Садово. Вследствие на инцидента, РИОСВ – Пловдив започна редовно наблюдение на замърсяването в Пловдив и селата около Катуница.
Вече единадесет дни мобилната лаборатория в Катуница и двете автоматични измервателни станции в Пловдив – АИС „Каменица“ и АИС „Тракия“, следят показателите за фини прахови частици (ФПЧ10), азотен оксид, азотен диоксид, въглероден оксид и серен диоксид. Единствено по показателя за ФПЧ10 са отчетени превишения на допустимите норми.
При допустима средноденонощна концентрация от 50 µg/m³ за ФПЧ10, най-високото превишение е измерено на 30 октомври в мобилната лаборатория в Катуница – 114 µg/m³. Превишенията продължават и на следващите дни: на 31 октомври – 87 µg/m³, на 1 ноември – 94 µg/m³ и на 2 ноември – 59 µg/m³. На 6 и 7 ноември също са отчетени високи стойности – съответно 65 и 70 µg/m³.
Автоматичните станции „Каменица“ и „Тракия“ също регистрираха повишени стойности в края на октомври. На 29 и 30 октомври бяха отчетени превишения, като станция „Тракия“ регистрира замърсяване и на 1, 6 и 7 ноември със стойности съответно 66.21, 55.00 и 60.11 µg/m³.
Регионалната инспекция продължава да наблюдава качеството на въздуха в Пловдив и района около Катуница, като ежедневно актуализира данните на своя сайт.
На 28 октомври избухна пожар в сухи треви, който се разпространи до хвостохранилище, където преди години ВиК – Пловдив са депонирали утайки от пречиствателната станция. Това доведе до отделяне на значителни количества фини прахови частици в атмосферата, влошавайки качеството на въздуха в региона.
Проблемът с високите концентрации на фини прахови частици е сериозен, особено за уязвимите групи от населението като деца, възрастни и хора с дихателни проблеми. Необходимо е повишено внимание и следене на актуалната информация за замърсяването, за да се избегнат здравословни рискове.