Днес британските съдебни власти произнесоха присъди срещу петима българи, обвинени в източването на над 50 милиона паунда от британската социална система чрез сложна измамна схема. Престъпниците бяха осъдени на затворнически срокове, вариращи от 3 до 8 години.
Петчленната група, водена от Гюнеш Али, Патриция Панева, Стоян Стоянов, Цвета Тодорова и Галина Николова, извършила измамата в периода от октомври 2016 г. до май 2021 г. Те използвали фалшиви и истински документи за самоличност, за да подават хиляди фалшиви молби за социални помощи. Организираната престъпна група създала множество фиктивни профили и използвала откраднати самоличности, за да се облагодетелства от фондовете, предназначени за най-уязвимите в обществото.
Според британските прокурори, групата успяла да открадне парите чрез сложна мрежа от фалшиви договори за наем, фалшиви фишове за заплати и подправени писма от наемодатели, работодатели и лекари. След получаването на средствата, парите били изпирани чрез многобройни банкови сметки или изтегляни в брой. Разследващите открили големи суми пари, скрити в куфари и пазарски чанти, както и луксозни автомобили и дизайнерски стоки.
Измамата е една от най-големите в историята на британската социална система. Властите във Великобритания разкрили три „фабрики“ за социални помощи, които работели в продължение на четири години и половина. Гюнеш Али, който по-рано избягал в България след освобождаване под гаранция, бе екстрадиран обратно във Великобритания през февруари миналата година.
Разследването, в което участваха както британски, така и български органи на реда, доведе до конфискация на имущество и разкриване на значителни финансови злоупотреби. Българските власти също работиха активно по случая, като подкрепяха британските разследващи органи и съдействали за екстрадицията на Гюнеш Али.
Присъдите днес подчертават сериозността на престъплението и ангажимента на британските власти да се борят с измамите, засягащи социалната система. Осъждането на членовете на групата е важна стъпка към възстановяване на справедливостта и защита на средствата, предназначени за най-уязвимите членове на обществото.